Ceza hukuku ilkeleri nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Ceza Hukuku İlkeleri ( Ceza hukukuna hâkim olan ilkeler ):

İnsanilik ilkesi: Suça ilişkin verilen cezanın insan onuruyla bağdaşır olması.

Orantılılık ilkesi: İşlenen suçta verilen cezanın orantılı olması. Kusursuz suç ve ceza olmaz ilkesi: Kişinin kast ve taksir derecesinde sorumluluğu yoksa kişiye ceza verilmez.

Şahsilik ilkesi: Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz. Kanunilik ilkesi: 2 çeşittir.

Maddi (Öze ilişkin) kanunilik ilkesi: Sosyal açıdan tehlikeli olan fiiller kanunda yer almasa bile cezalandırılır. Suçlar bu ilkeye göre teker teker belirlenmiyor genel bir taslak çiziliyor. Kısaca hakimlerin dünya görüşüne bırakılıyor.

Biçimsel (Şekli) kanunilik ilkesi: Kimse kanunda yazmadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz. Bütün suçlar teker teker belirlenmiştir. TCK kanunilik ilkesinin biçimsel şeklini benimsemiştir. Bu ilkenin getirdikleri; -Ceza kanunu açık ve net olması gerekir. (çünkü kıyas yoluyla dahi genişletilemez) -Örf ve adetlerle suç ve ceza konulup kaldırılamaz -İdarenin işlemleriyle suç ve ceza konulamaz. KHK, Yönetmelik veya Tüzükle suç ve ceza konulamaz.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler