Borçlar hukukunda Borcu Sona Erdiren Haller nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Borcu Sona Erdiren Haller:

Borcun ifası:

İbra: Alacaklı ve borçlu arasında yapılan bir sözleşme ile alacaklının hakkından vazgeçmesi, borçluyu edimini yerine getirmeden borcundan kurtarmasıdır.

Birleşme: Alacaklı ve borçlu sıfatlarının aynı kişide birleşmesi borcu sona erdirir. Ancak üçüncü kişilerin alacak üzerinde önceden mevcut olan hakları birleşmeden etkilenmez. (gayrimenkul rehininde ve kıymetli evrak hukukunda alacaklı ve borçlu sıfatlarının birleşmesi borcu sona erdirmez.)

Yineleme(tecdit): Mevcut bir borcun, yeni bir borç meydana getirerek sona erdirilmesidir.

Kusursuz imkânsızlık: Borcun ifası sözleşmenin kurulmasından sonra borçlunun kusuru olmaksızın imkânsızlaşırsa, borç sona erer.

Aşırı ifa güçlüğüne dayanarak fesih: Sözleşmenin yapıldığı sıradaki şartların sonradan değişmesi sonucu taraflardan birinin kendisine düşen edimi yerine getirmesi, dürüstlük kuralı çerçevesinde ondan beklenemeyecek kadar güçleşmişse borç sona erer.

Takas: İki kişi arasındaki aynı cinsten karşılıklı borçların, tarafların birinin tek taraflı beyanıyla sona erdirilmesidir. Şartları: Karşılıklı borçluluk olmalı. Borçlar özdeş olmalı.(Tarafların alacaklarının (genellikle para alacakları) konusu aynı cinsten olmalıdır.) Borçların özdeş olması, para veya aynı cinsten malların takas edilebilmesini ifade eder. Takası ileri sürecek olanın alacağı muaccel olmalı. Borçlunun borcunu diğer tarafın kendisine olan borcu ile takas edebilmesi için, borçlunun bu karşı borcun ifasını talep edebilir ve karşı tarafı ifaya zorlayabilir olması gerekir. Borçlu, borcunu eksik borç teşkil eden karşı alacakla takas edemez.

Zamanaşımı: Belli bir süre içerisinde hakkını talep etmiş olan alacaklının, alacağını dava yoluyla elde etme olanağını kaybetmesidir. Zamanaşımına uğrayan borç sona ermez, eksik borca dönüşür.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler