Bitki koruma ürünlerinde barkod uygulaması

adsiz

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNDE BARKOD UYGULAMALARI

Bilindiği üzere gerek bitki sağlığı, gerekse bitkisel üretimde kalite ve verim açısından yapılacak olan zirai mücadele çok büyük önem arz etmektedir. ülkemizde yapılan zirai mücadele uygulamalarında; kültürel tedbirler, tuzaklar, predatörler, başta olmak üzere çeşitli zirai mücadele metodları uygulanmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük oranda kimyasal mücadele uygulanmaktadır. Bu çerçevede yapılacak olan zirai mücadele uygulamalarında Bakanlığımızca ruhsatlandırılan bitki koruma ürünlerinin tavsiyelerine uygun olarak kullanılmamaları durumunda, başta fitotoksisite, kalıntı, etki düşüklüğü v.b. riskleri de beraberinde getirmektedir.

Ayrıca bu durum, ülkemiz açısından stratejik bir öneme sahip olan tarım ürünlerinin başta ihracat olmak üzere pazar değerlerini düşürmektedir.

Bakanlığımızca yukarıda belirtilen söz konusu sorunların önlenebilmesi için bitki koruma ürünlerinin takibi büyük önem arz etmektedir.

Bitki koruma ürünlerinin kayıt altına alınması amacıyla daha önce Bakanlığımızca bayiler tarafından satış kartı tutulması uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak bayilerdeki iş yoğunluğu, kartlara elle bilgilerin yazılmasını mümkün olmaktan çıkarmış, teknolojinin kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Bu amaçla, ülkemizdeki barkod uygulamaları hususunda yetkili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile görüşülmüş ve 01.01.2004 tarihi itibariyle bitki koruma ürünlerinde barkod sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Söz konusu sistemle; bitki koruma ürünleri bayilerinde bulunan stok ve raftaki mevcut bitki koruma ürünlerinin hangi tarihte, ne miktarda ve kimden alındığı, bu ürünlerin hangi tarihte, ne miktarda, hangi şarj no’sunun kime ve hangi üründe kullanılmak üzere satıldığı takip edilmektedir.

Bu konuda, Bakanlığımıza müracaat eden aşağıda belirtilen firmaların barkod programları ile Tarım Kredi Kooperatifi, Pankobirlik ve Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatiflerinin programları, Bakanlığımızca uygun görülmüş ve bu programların bitki koruma ürünü bayilerinde kullanılmasına izin verilmiştir. Bakanlığımızca uygun görülmeyen bir programın, yani aşağıda belirtilen firmaların programları dışında herhangi bir programın, bu konuda bitki koruma ürünü bayilerinde kullanılması mümkün görülmemektedir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler