Binek otomobillerin KDV ve ÖTV’si gider mi maliyet mi?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Binek otomobillerin KDV ve ÖTV’si gider mi maliyet mi?

İşletmeler, satın aldıkları binek otomobillerinin alış bedeli içinde bulunan özel tüketim vergisini alış maliyetine alarak aktifleştirmek ya da genel giderlere alarak giderleştirmek tercihlerden birini kullanabilirler.

Bu konuda Vergi Usul Kanunu’nun 262, 269, 270 ve 274 ncü maddelerine bakarak karar verilebilir.

  1. maddeye göre maliyet bedeli; iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder.”

Yani bir iktisadi kıymetin alımı sırasında, mal bedeli dışında ödenen alım giderleri de alış maliyetinin bir parçasıdır.

270 nci maddenin son cümlesi şöyle ;

“Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Özel Tüketim Vergilerini maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.”

  1. madde ötv’nin ister gider istersede maliyet olarak kabul edilebileceği konusunda serbesti tanıyor.

Asıl işi araç kiralamak vs. dışındaki işletmeler satın aldıkları binek otomobil için ödenen kdv mahsup edilemez. Fakat KDV aynen ÖTV gibi gider veya maliyet olarak kaydedilebilir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler